Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wprowadzić pracę zdalną w zakładzie pracy – krok po kroku

13 października 2022 | Kadry i Płace | Łukasz Górzny

Po zmianie przepisów pracodawcy będą mieli bardzo mało czasu na uregulowanie i wprowadzenie zasad pracy na odległość. Ułatwi to podzielenie tych zadań na etapy. Niektóre można wykonać już teraz.

Praca zdalna na dobre zakorzeniła się w Polsce wraz z początkiem pandemii COVID-19. Choć w jej realiach pracownicy i pracodawcy funkcjonują już blisko trzy lata, kompleksowa regulacja będąca zmianą przepisów kodeksu pracy jeszcze nie stała się wiążącym aktem prawnym. Na bazie najnowszego projektu nowelizacji, który z dużym prawdopodobieństwem zostanie uchwalony, można jednak już dziś wskazać kroki, jakie pracodawcy będą musieli podjąć, aby wprowadzić w firmie pracę zdalną.

KROK 1. Ocena ryzyka zawodowego

Po podjęciu decyzji o wprowadzeniu pracy zdalnej zgodnej z projektowanymi przepisami pracodawcy będą zobowiązani do sporządzenia oceny ryzyka zawodowego dla poszczególnych grup stanowisk pracy zdalnej. Taka ocena będzie mogła mieć charakter uniwersalny i powinna zostać odpowiednio udokumentowana.

Sporządzając ocenę ryzyka zawodowego pracodawcy mogą posiłkować się np. wytycznymi opracowanymi przez Państwową Inspekcję Pracy. W dokumencie oceny ryzyka zawodowego, poza zidentyfikowaniem zagrożeń występujących w miejscu pracy, pracodawca powinien wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Przy ocenie możliwości wystąpienia wypadków niewątpliwym wyzwaniem będzie okoliczność, że ostatecznie to pracownik będzie organizować swoje miejsce pracy, zaś rolą pracodawcy będzie go do tego odpowiednio przygotować. Podobnie istotnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12394

Wydanie: 12394

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament